Dăruieşte Viaţă lansează un nou apel de strângere de fonduri pentru #NoiFacemUnSpital. Proiectul continuă cu reconstrucţia în totalitate a Spitalului Clinic de Urgenţă pentru Copii Marie S. Curie, astfel încât să asigure standarde de tratament ca în Vestul Europei tuturor copiilor internaţi aici, indiferent de patologie.
Inspirată de experienţa Copiilor-Veterani, care au purtat deja lupta nedreaptă cu cancerul, campania şi-a propus să atragă sprijinul din partea unui număr cât mai mare de donatori şi de companii pentru a câştiga războiul cu boala, prin construirea celei de-a doua clădiri la Spitalul Marie Curie. Până la sfârşitul anului, Dăruieşte Viaţă caută să „recruteze” cel puţin 100.000 de noi susţinători, care vor avea rolul de a fi Luptători în războiul copiilor cu boala şi cu suferinţa.
„Dintr-odată m-a apucat durerea de spate, m-a apucat pur şi simplu. Când am auzit de leucemie, eu nu ştiam ce este asta. Eu nu ştiam ce este aia o boală, atunci. Voiam doar să merg acasă. Îmi era dor să-l îmbrăţişez pe tata. Dar îl mai vedeam pentru că aveam voie să primim vizitatori, nu în salon, ci pe hol.” – Maria Ghinea, 10 ani, Copil-Veteran, una dintre protagonistele spotului de campanie.
Spotul de campanie a fost filmat înainte de declanşarea pandemiei şi a beneficiat de sprijinul Metallica, trupa oferind pro bono drepturile de folosire a melodiei The Unforgiven. Conceptul şi execuţia campaniei sunt semnate de Papaya Advertising, iar componenta de PR a fost asigurată de OMA Vision.
„#NoiFacemUnSpital este cel mai mare proiect de implicare socială, în acest moment în România – peste 350.000 de oameni şi peste 4.000 de companii au pus o cărămidă la construcţia Spitalului. Am ridicat deja prima clădire, lucrăm la instalaţii şi interioare, astfel încât să fie funcţională la finalul anului următor. Aici, copiii bolnavi de cancer vor putea primi tratament multidisciplinar, la standardele Europei de Vest. Însă, în războiul cu bolile necruţătoare, toţi copiii au nevoie de aliaţi puternici. De aceea am decis să extindem proiectul cu o nouă clădire astfel încât toţi copiii care se internează la Spitalul Marie Curie să aibă acces la acelaşi standard de tratament. Pentru aceasta avem nevoie de implicarea oamenilor şi a companiilor. Pe www.daruiesteviata.ro puteţi deveni fondatorul acestui Spital.” – Oana Gheorghiu, fondatoare Dăruieşte Viaţă
Extinderea presupune adăugarea unei noi clădiri de aprox. aceeaşi suprafaţă şi capacitate ca cea recent ridicată (12.000 mp, 9 niveluri, capacitate 187 paturi) şi mutarea aici a celorlalte specializări din Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii Marie S. Curie. Actuala clădire a Spitalului Marie Curie va fi renovată şi transformată în spaţii de cazare pentru părinţi, săli de studiu, cantină, săli de curs etc. În prezent se lucrează la master planul proiectului pentru a identifica modul de integrare şi etapele necesare acestei transformări.
„#NoiFacemUnSpital este Primul Spital Naţional de Copii pentru Cancer, Boli Grave şi Traumă – un adevărat campus medical care să ofere o abordare multidisciplinară în tratarea copilului-pacient. Aici va fi practicată medicina de secolul al XXI lea, atât la nivel de tehnologii, digitalizare şi inovaţie, cât şi la nivel de condiţii de tratament, realaţie cu pacientul şi învăţare continuă. Spitalul va asigura condiţii de confort pentru părinţi şi pentru cadrele medicale, pentru a face tot ceea ce este omeneşte posibil pentru a da o şansă în plus copiilor. Este un proiect pe termen lung, conturat în jurul unei viziuni clare: aceea de a schimba radical sistemul medical din România şi de a arăta că se poate cu exemple concrete.” – Carmen Uscatu, fondatoare Dăruieşte Viaţă .
Pe lângă strângerea de bani, campania îşi propune şi o schimbare de percepţie asupra modului în care privim actul donaţiei şi al implicării în astfel de cauze sociale. Pentru că au de înfruntat una dintre cele mai grele bătălii, copiii-pacienţi cu boli grave au nevoie de încurajare şi de forţă pentru a merge mai departe. Înrolarea în războiul împotriva bolii presupune, pentru fiecare dintre noi, asumarea faptului că avem datoria să luptăm pentru aceşti copii şi pentru o şansă în plus la viaţă pentru fiecare.
Campania beneficiază de sprijinul mai multor persoane publice (actori, muzicieni, sportivi), care şi-au asumat rolul de Corespondent de Război şi care vor spune mai departe poveştile Copiilor-Veterani. Acestea vor fi dezvăluite în săptămânile care urmează de către Dăruieşte Viaţă.
Modalităţile de donaţie pentru persoane fizice:
1. Online cu cardul sau PayPal, pe www.daruiesteviata.ro, în nume propriu sau în memoria cuiva drag pe www.daruiesteviata.ro/in-memoriam
2. Prin SMS la 8864 cu mesajul „SPITAL” pentru o donaţie lunară de 4 euro
3. În propria campanie de fundraising pe www.daruiesteviata.ro/campanii sau achiziţionând un cadou de pe Raftul de Fericire (www.daruiesteviata.ro/cadouri)
4. Prin transfer bancar, în conturile Asociaţiei, deschise la ING Bank, RON: RO08 INGB 0000 9999 0317 5286 şi EURO: RO68 INGB 0000 9999 0471 5148
Modalităţi implicare companii: prin redirecţionarea a 20% din impozitul pe profit/venit prin completarea online a unui contract de sponsorizare. Toate detaliile pe www.daruiesteviata.ro/sponsorizeaza
Despre Dăruieşte Viaţă: Asociaţia Dăruieşte Viaţă a fost fondată în 2012 de Carmen Uscatu şi Oana Gheorghiu, continuând astfel munca începută în regim de voluntariat de sprijinire a bolnavilor de cancer şi dotare a unităţilor medicale din România. De la înfiinţare, Dăruieşte Viaţă a schimbat un Ordin de Ministru, a oferit sprijin bolnavilor de cancer în relaţia cu Autorităţile, a modernizat mai multe secţii de oncologie din ţară (Braşov, Timişoara, Cluj, Bucureşti), a triplat capacitatea de transplant a României, construind 20 de camere sterile şi a demarat cel mai proiect de implicare socială din ultimii ani: construcţia Primului Spital Naţional de Copii pentru Cancer, Boli Grave şi Traumă. În prezent, peste 350.000 de persoane fizice şi peste 4.000 de companii fac parte din comunitatea #NoiFacemUnSpital. În timpul stării de urgenţă, Dăruieşte Viaţă a ridicat Spitalul Modular 1 Elias pentru tratarea pacienţilor cu coronavirus şi a dotat cu 17 tone de echipamente de protecţie şi echipamente medicale (inclusiv 13 ventilatoare) peste 140 de unităţi sanitare, din 103 oraşe.
Mai multe detalii: Dionisia Sandu, 0726341124, dionisia@daruiesteviata.ro